Cebula

Oceń przydatność:

     

Dwuletnia roślina z rodziny amarylkowatych, jedna z najstarszych roślin warzywnych uprawianych przez człowieka - znana od ponad 5000 lat. Ojczyzną cebuli jest prawdopodobnie Azja Środkowa (tereny Indii, Afganistanu, Uzbekistanu, Iranu), skąd przeniosła się do Chin oraz państw w rejonie Bliskiego Wschodu oraz wokół basenu Morza Śródziemnego. Do Europy trafiła za pośrednictwem legionów rzymskich.
Częścią jadalną rośliny jest podziemna cebula, pokryta łuską, a także część nadziemna, czyli wyrastający z niej szczypior - rurkowate, puste, zielone liście i ukryty wśród nich pęd.
Cebula - w zależności od odmiany - ma różne kształty i różną barwę, zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną. Warzywo to jest odżywcze i lecznicze. Działa przede wszystkim bakteriobójczo, odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi. Smak cebuli zależy w znacznej mierze od zawartości cukru i olejku eterycznego. W zależności od ilości tych składników rozróżnia się odmiany: słodkie, ostre i średnio ostre.
Cebula zawiera m.in.: sód, potas, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod, karoten, witaminy: E, B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy i foliowy; izotiocyjanin allilu

Inne udostępnione przez gabinet stomatologiczny na literę c

Kontakt we Wrocławiu:

ul. Jordanowska 26

Telefon: (71) 363-45-97

52-403 Wrocław

Gabinet dentystyczny poleca:

  • Prolipid - Skład:Guazumae extractum 86,00 mg;Murrayae extractum 43,00 mg;Sonchi extractum
  • Witamina B12 - Wszystkie witaminy z grupy B (odkryte przez Kazimierza Funka) mają wiele cech
  • Cukrzyca - Choroba trzustki, choroba przemiany materii, w której stwierdza się stałe
  • Lubczyk (ogrodowy) - Roślina wieloletnia z rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae). Prawdopodobnie
  • Zawał mięśnia sercowego - Całkowite zamknięcie jednej z głównych tętnic wieńcowych serca powoduje

Przychodnia dentystyczna we Wrocławiu.